Egy kicsit nyudodtabb helyre értünk, ahol talán nem is a kereszt a lényeg, hanem az elcsendesedés, az emlékezés.
Ennek a temetőnek a neve, Új temető, melynek a közeépn található a NAGY KERESZT amit a nagyközség bírója és elöljárói az első világháború nagymarosi áldozataira emlékezés elerhetősége céljából építették.
A méretében szerepet játszott, hogy nem akartak Kálvária-kápolna kereszt méreténél kisebb méretűt létrehozni, és fontosnak tartották, hogy a kereszt méretéve is kifejezzék az áldozatok hozzátartozóinak fájdalmát. A keresztet Béki Márton újjította fel.
Nagymaroson sok temetkezési hely volt
Az első temető a templom körül helyezkedett el, és 1300-ban megkezdődött. Ide 409 évig temetkeztek.
Később a pestisjárvány áldozatait a Vasút utcai temetőkben helyezték el, majd még 215 évig temetkeztek ide.
Nagymarosnak két zsidó temetője volt, az egyik temető a Vasút utca és a Nagy Árok felé vezető utca sarkán álló lakóház mögötti kis területen helyezkedett el, a msáik temető pedig az Aranyos nevő városrészben, egy magánház kertjében volt. A zsidó temető a Nagyamros 1920-as évek térkpéen az álatlános alkalmazott temető jellel jelezve van.
A Régi temető az első ismert katolikus temető. Ide 68 évig temetkeztek, 1960-as évek elején felszmolták, és helyén családi házak épültek. A református temető a mai Hársfa utca és a Rákózci út és szálloda út kzött volt. Ide 310 évig temetkeztek
A református halottakat 1960-tól az új temetőben temetik, az régi temetőt felszámolták, és a maradványokat a jelenkori temetőben újra elhantolták.
Itt, ahol most álunk 1903 óta temetkeznek. Azonban ha sétálunk a sírok között sok régebbi sírhelyet találhatunk.
Innen pedig induljunk el utolsó állomásunkra, ahonnan letekinthetünk Nagymarosra, és az egész Dunakanyart beláthatjuk. Irány a Julianus kilátó!
