Nekünk Marosiaknak egy ebéd után séta a hegyes- tető 782 méter magas csúcsán álló Julianus barát toronyba való felsétálás, ahonnan csodás kilátás nyílik 270 fokba a Dunára. Zebegényből is elérhető a hely, és Nagymarosról is több út vezet ide.


Jópáran tettünk már ide éjszakai túrát, vagy aludtunk fent a toronyban. A marosi sportolók edzés gyanánt sokszor felfutnak ide, de már találkoztunk itt táborozó cserkészekkel is.


Akár Zebegényből, akár Nagymarosról kapaszkodunk fel a Hegyes-tető emelkedőjén, nagyjából négy kilométernyi sétával jutunk fel a kilátóhoz. 

Az aki Nagymaros felől érkezik, az először eléria  CSapást, ahol régen a Május 1-én bográcsoztunk, focimeccseket tartottak. Az iskolával sokat mentünk fel számháborúzni is. Itt található egy Kőkereszt, melynek a neve a legendák szerint, az Égett asszony. Egy asszony szerelmi bánatában felgyújtotta magát, és ezt a keresztet az ő emlékére állították.

Azonban irány a kilátó! Aki először jár itt, garantáltan meglepő élményben lesz része, hiszen a panorámát 270 fokban a Duna látványa uralja. Nyugatra Szlovákia, délre Dömös és a Visegrádi-hegység, keletre Visegrád és Vác irányába láthatunk el. Előttünk magasodik a túlparti Prédikálószékről nézve a folyó felett méltóságteljesen terpeszkedő, szomszédos Szent Mihály-hegy csúcsa is. A szemközti oldalon a Salamon-torony és Visegrád fellegvárának látványa vonzza a tekintetünket. Északi irányba a Börzsöny legmagasabb csúcsai mellett a Csóványos megmagasított kilátója is kivehető a távolban, ha tiszta az idő.


Az épület középső szintjén egy fedett helyiséget alakítottak ki, ahová behúzódhatunk a szél és az eső elől. Egy kerek asztalka csábít minket az elemózsiánk elfogyasztására vagy egy baráti csevejre, miközben tovább gyönyörködünk a kilátásban az ablakon keresztül. Ha jó az idő, akár a kilátó melletti padokhoz is letelepedhetünk piknikezni.


Az eleink után Ázsiában kutató szerzetesről elnevezett, bástyára emlékeztető, kétemeletes kilátót a nagy múltú Encián Turista Egyesület építtette 1938-ban (és adta át a következő évben) a 482 méter magas Hegyes-tetőre. Akkoriban a Szent Mihály-hegy tömbje turisztikai mintaterületként szolgált, ahol a természetjárók viszonylagos szabadságot élvezhettek a kor máshol jellemző viszonyaihoz képest, hiszen nappal járhatták a kialakított turistautakat, emellett többek közt padok, pihenőhelyek épültek számukra.
2011-ben az Ipoly Erdő Zrt. felújította a tornyot, azóta ismét biztonságosan látogatható. Csigalépcsője igen meredek és keskeny.
A kilátót Törökmezővel a Törökmező tanösvény köti össze. Ha szeretnénk megismerni a Dél-Börzsöny élővilágát, belepillantani az erdészek munkájába, időutazást tenni a múltba, érdemes végigjárni a kényelmes terepen haladó, látványos, informatív útvonalat. A kék túra is érinti, és a sárga jelzésen is eljuthat ide.

Utunk véget ért. Reméljük sikerült egy kicsit bemutatni Nagymarost, és még visszatérnek hozzánk.